Samota je jako neviditelný upír, který vám pomalu vysává život, aniž byste si toho všimli. Než se nadějete, sedíte sami v pokoji, objímáte polštář a přemýšlíte, jestli byste si měli pořídit kočku, psa nebo stádo lam. A co třeba papouška, ať máte s kým mluvit?
Než se pustíme do čtení, malá poznámka: I když je tento text psán převážně v mužském rodě (protože, hej, jsem chlap a píšu, jak mi zobák narost), je určen pro všechny. Bez ohledu na to, jestli jste muž, žena, bojová helikoptéra nebo mimozemšťan. Nezáleží na vašem pohlaví, rase, národnosti nebo počtu chapadel. Pokud jste někdy zažili samotu, tenhle článek je pro vás.
Klíčové poznatky
- Samota je tichý zloděj radosti. Můžete být v životě obklopeni lidmi, ale pokud vám chybí hluboké vztahy, stejně se budete cítit sami.
- Technologie nás paradoxně více izolují. I když máme nástroje pro sbližování jako sociální sítě a videochaty, většinou nenahradí skutečné, autentické vztahy.
- Dlouhodobá samota vážně škodí zdraví. A to nejen po duševní, ale i fyzické stránce.
- Bludný kruh izolace brání navazování nových vztahů. Čím víc se cítíte osamělí, tím víc se uzavíráte do sebe. A čím víc se uzavíráte, tím osamělejší jste.
- Existuje cesta ven z osamělosti. I malý krok, jako je nový koníček nebo oslovení někoho nového, může vést k vytvoření skutečných a podpůrných vztahů.
Co je samota a proč nás trápí
Samota je pěkná mrcha. A to říkám s plným vědomím toho, že jsem introvert, který většinu času tráví zalezlý ve své jeskyni. Jenže i my introverti potřebujeme kontakt s lidmi. Jsme přece jen sociální zvířata, ačkoliv by to někteří z nás nejraději popřeli.
Co je vlastně samota? Je to ten pocit, kdy sedíte v kavárně plné lidí a stejně se cítíte, jako byste byli na pustém ostrově. Je to ten moment, kdy máte 500 přátel na Facebooku, ale nemáte komu zavolat, když potřebujete pomoc přestěhovat gauč. Je to ta chvíle, kdy si uvědomíte, že vaše poslední hádka byl monolog směřovaný k účastníkovi reality show, která zaplňuje vaše osamělé večery.
A teď mi řekněte, nezní tohle jako recept na katastrofu?

Pocit osamělosti
Samota není jen o tom, že kolem sebe nikoho nemáte. Můžete být obklopeni lidmi a stejně se cítit tak, že vám nikdo nerozumí. Je to jako být na párty, kde všichni mluví ostravským přízvukem. Jste sice součástí davu, ale cítíte se ztraceni. A to bolí víc, než být sami doma s jednou rukou v kelímku zmrzliny a druhou strategicky napozicovanou ve vlastních kalhotách.
Teď si představte, že tenhle pocit zažíváte den co den. Týden co týden. Měsíc co měsíc. Není divu, že to s naším mozkem a duševním zdravím udělá pěknou paseku.
Statistiky jsou děsivé. Ve Velké Británii se skoro polovina dospělých cítí osamělá příležitostně až často. To je jako by polovina lidí, které potkáte na ulici, v duchu křičela: “Proboha, někdo si se mnou konečně popovídejte!” A v USA? Tam se 10 % lidí cítí osamělých každý den. Každý zatracený den.
Jak samota ovlivňuje náš mozek
Co tahle situace dělá s naším mozkem? Nic dobrého. Dopady samoty na duševní zdraví mohou být stejně škodlivé jako fyzické problémy, například jako když si dlouhodobě ničíte zdraví alkoholem či nezdravým životním stylem. Samota je jako toxický vztah – čím déle v něm jste, tím víc vás ničí. Někteří vědci říkají, že samota má stejný efekt, jako když vykouříte 15 cigaret denně. Další studie ukazují, že u lidí, kteří jsou často osamělí, je více než dvakrát vyšší riziko vzniku deprese.
A není to jen deprese. Samota vám může přibalit úzkost jako nežádoucí bonus v balíčku “Udělejte si život peklem”. Je to, jako byste měli neustále zapnutý vnitřní alarm, který vám říká, že něco není v pořádku, ale nemůžete přijít na to, co to přesně je.
Bludný kruh izolace
Samota je jako bludný kruh. Cítíte se osamělí, tak se stáhnete do sebe. Čím víc se stahujete, tím osamělejší se cítíte. A než se nadějete, jste expertem na Netflix a specialistou na objednávání jídla domů. Ztrácíte schopnost sociální interakce a najednou je pro vás obtížné vést normální konverzaci s živým člověkem, natož být sami sebou a stát si v reálném světě za vlastním názorem.

Paradox propojeného světa
Tohle vše se děje v době, kdy jsme údajně “více propojeni, než kdy jindy”. Máme chytré telefony, sociální sítě, videochaty… Přesto se cítíme osamělejší, než generace před námi. Máme všechny nástroje k tomu, jak být spojeni, ale očividně je neumíme používat.
Koho samota trápí nejvíc? Překvapivě, mladé lidi. Ano, to jsou ti samí, co mají tisíce followerů na Instagramu a TikToku. Ukazuje se, že mít 10 000 lajků na fotku není totéž jako mít jednoho opravdového kamaráda, se kterým můžete ve tři ráno probírat svou existenciální krizi.
Jak bojovat se samotou
Takže co s tím? Jak bojovat s tímhle neviditelným nepřítelem, který vám pomalu, ale jistě ničí život? Mohu vám říct, abyste šli ven a navázali nové sociální vztahy. To je ale stejně efektivní, jako říct někomu s depresí: “Usměj se, bude líp.”
Místo toho vám řeknu tohle: Uvědomte si, že v tom nejste sami. Ano, já vím, zní to ironicky, když mluvíme o samotě. Ale je to pravda. Miliony lidí se cítí stejně jako vy. Znamená to, že venku je spousta potenciálních přátel, kteří jen čekají, až je někdo osloví.
Aspekt | Dopad samoty | Možné řešení |
---|---|---|
Duševní zdraví | Zvýšené riziko deprese a úzkosti | Vyhledání odborné pomoci, pravidelná sociální interakce |
Fyzické zdraví | Srovnatelné s kouřením 15 cigaret denně | Pravidelné cvičení, zdravá strava, dostatek spánku |
Sociální dovednosti | Postupné zhoršování schopnosti interakce | Účast na společenských akcích, kurzy komunikace |
Každodenní život | Izolace a ztráta radosti ze života | Nové koníčky, dobrovolnictví, cestování |
Technologie | Paradoxně zvyšují pocit izolace | Omezení času na sociálních sítích, upřednostnění osobního kontaktu |
Představujeme Setkaliště: Místo pro nové začátky
A právě proto jsme založili Setkaliště. Ano, je to tady, reklamní vsuvka. Ale hej, jsem tady od toho, abych vám o tom řekl. Díky nám můžete potkat lidi, kteří jsou na tom stejně jako vy. Žádné povrchní lajky, žádné falešné profily. Cílem je setkání a poznávání v reálném světě. Pouze skuteční lidé, kteří chtějí skutečná přátelství.

Udělejte první krok z izolace
Ať už zkusíte Setkaliště, nebo ne, hlavní je, abyste něco udělali. Cokoliv. Přihlaste se na kurz vaření. Jděte do parku a pohlaďte psa (s dovolením majitele, samozřejmě). Zavolejte starému kamarádovi. Udělejte něco, co vás dostane z izolace a naruší zaběhlou rutinu. Samota je totiž jako temná jeskyně. Čím déle v ní zůstanete, tím těžší je z ní vyjít. Ale stačí malý krok, malé světýlko, a můžete najít cestu ven.
Pamatujte, není ostuda se cítit osaměle. Není ostuda potřebovat pomoc. Ostuda je nechat samotu, aby vám ukradla radost ze života.
Jste silnější, než si myslíte
Samota může být pěkná mrcha. Může vám nakopat zadek a rozbít vaše duševní zdraví na kousky. Ale vy jste silnější. Jste člověk, a lidé jsou odolní. Jsme přizpůsobeni zvládnout vše, co nám život přinese, a my sami rozhodujeme, jestli to zvládneme, či ne. Přežili jsme doby ledové, morové epidemie a éru dial-up internetu. Přežijeme i tohle.
A kdo ví? Možná, až vylezete z té své jeskyně samoty, zjistíte, že svět venku není tak děsivý, jak jste si mysleli. Možná zjistíte, že tam na vás čeká spousta úžasných lidí, kteří jsou stejně divní a unikátní jako vy.
Jste připraveni změnit svůj život?
Takže co říkáte? Jste připraveni udělat první krok? Jste připraveni říct samotě “Díky, nechci” a vrhnout se do světa plného možností a potenciálních přátelství?
Já vím, že to zní děsivě. Ale hej, co je život bez trochy dobrodružství? Kdo ví, možná za rok budete sedět s novými přáteli, smát se a vzpomínat na dobu, kdy jste byli “ti osamělí týpci”.
Tak do toho. Svět na vás čeká. A já vám slibuji, že tam venku je někdo, kdo na vás čeká taky.
Často kladené dotazy
Zdroje informací
- Brožura: “Dobrá praxe řešení osamělosti ve Velké Británii” (Diakonie ČCE, 2021)
- Článek: “Loneliness Is Plaguing Americans in 2024: Poll” (U.S. News & World Report, 2024)
- Zpráva: “Our Epidemic of Loneliness and Isolation: The U.S. Surgeon General’s Advisory on the Healing Effects of Social Connection and Community” (U.S. Department of Health and Human Services, 2023)
- Studie: “Loneliness in America: How the Pandemic Has Deepened an Epidemic of Loneliness and What We Can Do About It” (Harvard Graduate School of Education, 2021)
Jsem introvert, který rozumí výzvám navazování vztahů v dnešním uspěchaném světě. Díky vlastní cestě osobního rozvoje, kterou jsem sdílel na blogu Lukášova cesta, jsem získal nejen teoretické znalosti, ale především praktické zkušenosti.
Jako introvert jsem sám prošel nelehkou cestou hledání způsobů, jak budovat hodnotné mezilidské vztahy. Tato zkušenost mě vedla k založení projektu Setkaliště, který pomáhá lidem podobným mně najít přátele a překonat sociální bariéry.
Věřím, že každý si zaslouží mít ve svém životě hluboká přátelství – a mou misí je pomáhat tyto vztahy vytvářet.